Tarihçe

tarihce

Özok Group, 1930'lu yıllarda dede Mehmet ÖZOK'tan yeni nesillere taşınan, küçük atölyelerden, günümüzde birbiri ile bağlantılı çok farklı sektörlerin aynı çatı altında uyumlu şekilde bir araya gelmesi ile bugün Kuzey Kıbrıs’ta üretim, ithalat, ticaret ve üniversite eğitiminde ilk sıralarda yer alan bir şirketler grubudur.

Mobilya sektöründe üretim çalışmaları esas olarak 1979 yılında ve 2 kardeşin birlikteliği ile başlamış, daha sonra kardeşlerin farklı kollarda iş yapması ile Ali ÖZOK mobilya konusundaki deneyimini markalaşmaya taşımış ve günümüzdeki ÖZOK MOBİLYA’nın çatısını oluşturmuştur. Baba Hasan ÖZOK'un "bizzat çalışma ve çalışanla birlikte hedefe ulaşma" anlayışı ilke edinilerek yerli üretimde çok hızlı bir ivme yakalanmıştır. 2007 yılına kadar üretimi simgeleyen logo bu yıldan itibaren tüm grubu kucaklayan bir sembolle yeniden yaratılmış ve bugünkü Özok Group logosu tüm birimlerin ortak logosu olmuştur. Bu aynı zamanda KKTC ve Türkiye’de markalaşma sürecini de hızlandırmıştır.

Bu gün Haspolat sanayi bölgesinde, uzman personeliyle ve iç mimarlarıyla her türlü mobilya ihtiyacına cevap verebilen 13.000 metrekarelik açık, 7000 metrekarelik kapalı alanda modern fabrikaya sahip olan Özok Mobilya ithal mobilyanın yanısıra yerli üretime de cevap verebilecek potansiyele sahiptir.

Özok Group 3 nesilin kesintisiz iş hayatında başarılarının süregeldiği güzel bir birliktelik örneğidir ki bugün özellikle otomotiv sektöründe yükseliş, oğul Hasan ÖZOK direktörlüğünde de devam etmektedir. Oto faaliyetleri geçmişte İkinci el otomobil alım- satımıyla başlamış, daha sonra Mercedes marka araçların satış, servis ve bakım ünitesinin kurulmasıyla devam etmiştir.

Özok Grup çatısı altında 2000'li yılların başında öncelikle kendi inşaat işlerini yürütecek bir ekip daha sonra bugün birinci sınıf müteahhitlik belgesine sahip bir inşaat firması olan NETKON CONSTRUCTION LTD.' e dönüştürülmüştür. NETKON CONSTRUCTION LTD Özok Gruba bağlı firmaların inşaat işlerini yürütmekle beraber bugün Kıbrıs’ta bir çok aileye yaşanabilir toplu konut ve müstakil ev projelerini tamamlamıştır. Netkon İnşaatın en büyük projelerinden birisi Doğu Akdeniz Üniversitesi kampusu içerisindeki HASAN ÖZOK Öğrenci Kompleksi’dir. Kompleks, 650 öğrenciye en yüksek kalitede yaşam olanağı sağlamak amacı ile tasarlanmış ve 1 şubat 2007 tarihinde hizmete girmiştir. Yine aynı kompleks bünyesinde BASKET alışveriş merkezi, ROTAR STATION kafeterya, restoran ve diğer hizmetleri sunan birimler de 2008 yılının başında hizmete açılmıştır.

Süreç içerisinde 2005'te faaliyete geçirilen ÖZOK AKARYAKIT SATIŞ İSTASYONU ile bir çok firmaya vadeli ve farklı avantajlarla toplu yakıt hizmeti verilmekte, tankerle sevkiyat yapılmaktadır. Ayrıca perakende satışta da hizmet ile araç yıkama, market gibi hizmetleri de Özok Petrol bünyesinde barındırmaktadır.

Özok Grup yerli üretimin yanında ithal mobilya ve beyaz eşya ile küçük ev aletleri aksesuar konularında ülkede söz sahibi olacak çalışmalara da hız vermiş ilk olarak 2009’da Vestel Markası bünyeye katılmış ve alanında lider çeşitli mobilya markaları ile çalışılmaya başlanmıştır. ÖZOK- ENZA Mobilya - Yataş işbirliği son dönemde müşteri memnuniyetine oldukça yüksek katkılar sağlamıştır. Bugün satış ve pazarlama müdürlüğü bünyesinde çalışan ve bu alanda adanın gözde şehirlerinde hizmet veren mağazalar mevcuttur.

Özok Oto, 2010 yılında RENAULT markasını Özok Group bünyesine ekleyerek Renault KKTC distribütörü olarak faaliyetlerine 2017 yılına kadar devam etmiştir. Lefkoşa-Mağusa anayolu üzerindeki RENAULT CLUB projesi kısa sürede hayata geçirilmiştir.  2015 Yılında otomotiv bünyesine HYUNDAI markasının katılması, öncelikle Hamitköy daha sonra Haspolat merkez binasında müşteriye tüm hizmetlerin alternatifli verildiği bir yapı oluşturulmuştur. Satış ve Satış Sonrası Hizmetlerde kurumsal seviyeye gelmiş ve müşterisine çağdaş hizmeti sunmaktadır.

2013 yılında Özok yönetim kurulu kararı ile adamızın eğitim ve öğretim adası olma yolunda ilerlemesine ayak uydurmak, insanımıza kaliteli eğitim anlayışı ile hizmet vermek, değişim sürecinde gelişimi hedefleyen, çok ortamlı eğitim, öğretim ve araştırmalarla; bilgi üretmek, bilgiyi paylaşmak ve kullanmak suretiyle; çevre, ülke ve dünya insanının yaşam refahını yükseltmeye yönelik çalışmalara katkıda bulunan bir Üniversite kurma süreci başlatılmış ve bu gün ilerde hedeflenene ulaşılacak bir alt yapı ile faaliyetler başlatılmıştır. British University of Nicosia ismi ile başlanan eğitim süreci bugün Kıbrıs İlim Üniversitesi adı altında Girne kampüsünde 5 fakülte ve 4 yüksek okul ile eğitime devam etmektedir.